آرامگاه خواجه اباصلت

  : آرامگاه خواجه اباصلت

آرامگاه خواجه اباصلت در کنار جاده مشهد ـ تهران به فاصله 12 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. این مکان از قرنها پیش مزار و مورد توجه شیعیان بوده است و چنانچه امروزه نیز معمول است، گروهی برای تقرب به خواجه، وصّیت می‌کرده‌اند که در کنار وی برای همیشه آرام گیرند و این از سنگ قبرهای کهن که در پیرامون آرامگاه خواجه هست کاملا مشهود است و نشان می‌دهد که حتّی بسیاری از عرفای بزرگ نیز در اینجا مدفونند، چنانچه یکی از سنگ قبر‌ها متعلق است به درویش علی متوفی به سال هفتصد و بیست و شش ه‍ . ق. خواجه اباصلت فرزندصالح (یا سلیمان) هروی است.

 

بنای اصلی بقعه چهار ضلعی است و از هر سو به وسیله چهار در به بیرون مرتبط می‌شود. تزئینات کاشی هفت رنگ، دو رواق مستطیلی شکل و آینه کاری‌های این بنا زیبا و دیدنی است.

خواجه اباصلت، فرزند صالح (سلیمان) هروى است. از زندگى‌اش اطلاع دقیقى در دست نیست. تاریخ‌نویسان، او را گاهى غلام، گاهى برده و گاه محدث و متکلم و راوى بسیار مشهور و دانشمندى نامدار و نیز در برخى از متون، او را از ثروتمندانى که علما را مورد ملاطفت قرار مى‌داده است، معرفى کرده‌اند. ولى مردم او را خادم و محرم امام‌ رضا (ع) مى‌دانند که در دم مرگ آن حضرت، حاضر بوده است.

وی کتاب وفاة الرضا را تالیف کرده بود و در ۱۷ شوال سال ۲۰۷ هجری قمری در خراسان درگذشت.